Köszöntő, a projekt célja
Tisztelt kerületi polgárok!
Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata 2016 augusztusában nyújtotta be a Fáy utca és környéke integrált szociális rehabilitációja című pályázatát 1,5 milliárd Ft támogatási igénnyel, amelyet a kiíró 2017 októberében érdemesnek ítélt támogatásra. E kedvező döntést a Támogatási Szerződés 2018 januári megkötése, majd pedig a projektfejlesztés periódusa követte. Ebben az időszakban a projekt műszaki tervezése, a szoft programok előkészítése, valamint a Megvalósíthatósági Tanulmány összeállítása zajlott le.
A VEKOP-6.2.1-15 „A leromlott településrészeken élő alacsony státuszú lakosság életkörülményeinek javítása, társadalmi és fizikai rehabilitációja Budapesten” c. pályázati felhívás a Nemzetgazdasági Minisztérium (ma Pénzügyminisztérium) Regionális Fejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkársága által, 2016 tavaszán került kiírásra. A kiíró szándékai szerint integrált szociális jellegű rehabilitációt azokban a városrészekben kell megvalósítani, ahol kedvezőtlen a demográfiai helyzet, alacsony az iskolázottság, magas a tartós munkanélküliség szintje, összességében alacsony a társadalmi
státusz és erősen leromlott a fizikai környezet. A beavatkozások alapját az érintett városrészek lakófunkciójának erősítése, meglévő funkcióinak bővítése, fejlesztése, szociális, közösségi és közterületi funkciók kialakítása képezi. Két olyan nagyobb kiterjedésű és lélekszámú, ill. magas beépítésű lakóövezet található a XVIII. kerületben, ahol az ún. veszélyeztetett, illetve krízistömbök jelentősebb részben kimutathatóak, ez a Havanna-lakótelep, valamint a Fáy utca és környéke akcióterülete, jelen projekt utóbbi rehabilitációjáról szól.
Az akcióterület fejlesztésének átfogó célja a társadalmi-fizikai-gazdasági leszakadás megállítása, a kedvezőtlen folyamatok visszafordítása. A fő cél olyan fizikai és szociális környezet megteremtése, ahol a rendezett közterületek és közösségi terek, a minőségi lakásállomány, valamint a komplex,
különböző célcsoportok igényeit szolgáló programok lehetővé teszik a helyi lakosság integrációját és életminőségük javulását. Az előkészítés során kiemelt feladat volt az igényfelmérés, amely alapján meghatározásra kerültek a tevékenységek. Így az infrastrukturális fejlesztések, valamint a szoft programok egy széleskörű társadalmasítási folyamatra és az abból születő szociális koncepcióra támaszkodnak. A fejlesztések összhangban vannak a pályázati felhívás céljaival, a fejlesztés a felhívásban szereplő célokat teljesítik, illetve azokhoz járulnak hozzá.
Kérem, fogadják bizalommal a projektről szóló tájékoztató füzetünket. A projekt megvalósításával kapcsolatban keressék bizalommal a Városrehabilitáció18 Zrt. munkatársait.
„Tegyünk együtt egy modern és élhető lakókörnyezetért!”
Ughy Attila, polgármester
Fáy utca és környéke integrált szociális rehabilitációja c. projekt tájékoztató füzete